دسته‌ها
اتنوموزیکولوژی

انجمن سازشناسی گالپین

انجمن گالپین (1) در سال 1946 با هدف انجام مطالعاتی در زمینه تاریخ، ساخت و چگونگی استفاده از سازها و نیز توسعه آن ها تشکیل شده است. نام انجمن، به احترام فرانسیس گالپین (1858-1945)، کشیش و سازشناس شهیر انگلیسی و نویسنده آثاری چون «موسیقی سومری‌ها و جانشینان بلافصلشان، بابلی‌ها و آشوری‌ها»، «سازهای اروپا، منشاء، تاریخ و ویژگی‌هایشان» و «سازهای قدمی انگلستان، تاریخ و ویژگی‌هایشان» انتخاب شده است.

از مهمترین فعالیت‌های انجمن گالپین علاوه بر انتشار خبرنامه‌های فصلی، نشست‌های موردی و به روزرسانی وب سایت، انتشار مجله انجمن گالپین (3) است. اولین شماره این مجله در سال 1948م انتشار یافت و تا مارس 2013 میلادی 66 شماره از این مجله منتشر شده است. یکی از مهم‌ترین مقالاتی که در این نشریه منتشر شده است مقاله «طبقه‌بندی سازها» نوشته هورن‌باستل و زاکس است. این مقاله ابتدا به زبان آلمانی در مجله مردم‌شناسی (4) آلمان، سال 1914م منتشر شده بود که سال 1961م توسط بینز و واسمن از اعضای انجمن به انگلیسی ترجمه و در مجله منشر شد (5). این ترجمه نقش مهمی در فراگیر شدن سیستم طبقه‌بندی هورن‌باستل- زاکس داشته است.

از دیگر فعالیت‌های انجمن، جایزه یادبود آنتونی بینز (6) است که به صورت سالیانه به افرادی که سهم برجسته در مطالعات سازشناسی دارند اعطا می‌شود. بینز (1912-1997) سازشناس انگلیسی که آثاری در تاریخ سازها دارد و از اعضای موسس انجمن نیز بوده است. همچنین، کمک پژوهشی انجمن نیز با هدف تولید مطالب برای انتشار در مجله، بنابر قواعد و روش توضیح داده شده در وب سایت به پژوهشگران تعلق می‌گیرد.

وب سایت انجمن امکان دسترسی علاقمندان را به خبرنامه‌های انجمن و فهرست مطالب مجله فراهم می‌آورد، همچنین در بخش‌های منابع مجموعه‌ای از

برای مشاهده تمامی عناوین منتشر شده در مجله می توانید به این آدرس مراجعه کنید

وب سایت انجمن: http://www.galpinsociety.org

The Galpin Society

Francis William Galpin
Galpin Society Journal (GSJ)
Zeitschrift für Ethnologie
Classification of Musical Instruments: ERICH M. VON HORNBOSTEL & CURT SACHS (Trans. from the original German by ANTHONY BAINES & KLAUS P. WACHSMANN)
Anthony Cuthbert Baines

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + یک =